SN74HCT74DT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74HCT74DT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74HCT74DT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74HCT74DT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.508 | $0.432 | $0.346 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | D-Type |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 74HCT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Differential |
| Other Names: | 296-28606-2 SN74HCT74DT-ND SN74HCT74DTE4 SN74HCT74DTE4-ND SN74HCT74DTG4 SN74HCT74DTG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 25ns @ 5.5V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance: | 3pF |
| Function: | Set(Preset) and Reset |
| Current - Quiescent (Iq): | 4µA |
| Current - Output High, Low: | 4mA, 4mA |
| Clock Frequency: | 46MHz |
| Base Part Number: | 74HCT74 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74HCT74DT, use the request quote form to request SN74HCT74DT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74HCT74DT.The price and lead time for SN74HCT74DT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74HCT74DT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
