SN74HC594DWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74HC594DWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74HC594DWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74HC594DWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | HC/UH 74HC594 ROHS3Compliant Tape & Reel (TR) shift register 185ns 420.395078mg 20000000Hz 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.404 | $0.365 | $0.329 | $0.322 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State: | 1 |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 16-SOIC |
| Shell Style: | 2 V ~ 6 V |
| Series: | 74HC |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type: | Push-Pull |
| Output: | Serial to Parallel |
| Other Names: | 296-31821-2 SN74HC594DWR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Bits per Element: | Shift Register |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SN74HC594DWR |
| Description: | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC |
| Current - Output High, Low: | 8 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74HC594DWR, use the request quote form to request SN74HC594DWR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74HC594DWR.The price and lead time for SN74HC594DWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74HC594DWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
