SN74HC164PWT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74HC164PWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74HC164PWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74HC164PWT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC SHIFT REGISTER 8BIT 14-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.524 | $0.446 | $0.357 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State: | 1 |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 14-TSSOP |
| Shell Style: | 2 V ~ 6 V |
| Series: | 74HC |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Push-Pull |
| Output: | Serial to Parallel |
| Other Names: | 296-31793-2 SN74HC164PWT-ND SN74HC164PWTE4 SN74HC164PWTE4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Bits per Element: | Shift Register |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SN74HC164PWT |
| Description: | IC SHIFT REGISTER 8BIT 14-TSSOP |
| Current - Output High, Low: | 8 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74HC164PWT, use the request quote form to request SN74HC164PWT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74HC164PWT.The price and lead time for SN74HC164PWT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74HC164PWT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
