SN74HC164NSR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74HC164NSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74HC164NSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74HC164NSR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | HC/UH 74HC164 ROHS3Compliant Tape & Reel (TR) shift register 30ns 208.312296mg 2V -40C~125C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.259 | $0.233 | $0.211 | $0.206 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 14-SOP |
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | 296-31792-2 SN74HC164NSR-ND SN74HC164NSRE4 SN74HC164NSRE4-ND SN74HC164NSRG4 SN74HC164NSRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Logic Type: | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Serial to Parallel |
| Base Part Number: | 74HC164 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74HC164NSR, use the request quote form to request SN74HC164NSR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74HC164NSR.The price and lead time for SN74HC164NSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74HC164NSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
