SN74F374N
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74F374N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SN74F374N
Manufacturer N/A
Description Flip-Flop, D-Type; F-TTL; 5 V (Nom.); 2 V (Min.); 0.8 V (Max.); 24 mA (Max.); 0
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37320 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Type:D-Type
Trigger Type:Positive Edge
Series:74F
Packaging:Tube
Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type:Tri-State, Non-Inverted
Other Names:296-3588-5
SN74F374NE4
SN74F374NE4-ND
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Max Propagation Delay @ V, Max CL:8.5ns @ 5V, 50pF
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Function:Standard
Current - Output High, Low:3mA, 24mA
Clock Frequency:100MHz