SN74F163ANSR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74F163ANSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74F163ANSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74F163ANSR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC COUNTER 4BIT BIN SYNC 16SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
|---|---|
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Timing: | Synchronous |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Series: | 74F |
| Reset: | Synchronous |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Other Names: | SN74F163ANSRE4 SN74F163ANSRE4-ND SN74F163ANSRG4 SN74F163ANSRG4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction: | Up |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SO |
| Count Rate: | 100MHz |
| Base Part Number: | 74F163 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74F163ANSR, use the request quote form to request SN74F163ANSR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74F163ANSR.The price and lead time for SN74F163ANSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74F163ANSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
