SN74BCT2827CNT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74BCT2827CNT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74BCT2827CNT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74BCT2827CNT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC BUF NON-INVERT 5.5V 24DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 24-PDIP |
| Series: | 74BCT |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | 3-State |
| Other Names: | 296-33837-5 SN74BCT2827CNT-ND SN74BCT2827CNTE4 SN74BCT2827CNTE4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 10 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | - |
| Detailed Description: | Buffer, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element 3-State Output 24-PDIP |
| Current - Output High, Low: | 1mA, 12mA |
| Base Part Number: | 74BCT2827 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74BCT2827CNT, use the request quote form to request SN74BCT2827CNT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74BCT2827CNT.The price and lead time for SN74BCT2827CNT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74BCT2827CNT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
