SN74AVCA406DGGR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AVCA406DGGR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AVCA406DGGR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74AVCA406DGGR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 48TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 6000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.094 | $1.053 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - VCCB: | 1.4V ~ 3.6V |
|---|---|
| Voltage - VCCA: | 1.4V ~ 3.6V |
| Translator Type: | Voltage Level |
| Supplier Device Package: | 48-TSSOP |
| Series: | 74AVCA |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Output Type: | Open Drain, Push-Pull |
| Output Signal: | - |
| Other Names: | 296-18296-2 SN74AVCA406DGGRE4 SN74AVCA406DGGRE4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Signal: | - |
| Features: | SIM Card Interface |
| Detailed Description: | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 48-TSSOP |
| Data Rate: | - |
| Channels per Circuit: | 8 |
| Channel Type: | Bidirectional |
| Base Part Number: | 74AVCA406 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74AVCA406DGGR, use the request quote form to request SN74AVCA406DGGR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74AVCA406DGGR.The price and lead time for SN74AVCA406DGGR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74AVCA406DGGR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
