SN74AS175BN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AS175BN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AS175BN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74AS175BN |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 175 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.028 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | D-Type |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 74AS |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Differential |
| Other Names: | 296-6340-5 SN74AS175BNE4 SN74AS175BNE4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 10ns @ 5V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Master Reset |
| Current - Quiescent (Iq): | 34mA |
| Current - Output High, Low: | 2mA, 20mA |
| Clock Frequency: | 100MHz |
| Base Part Number: | 74AS175 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74AS175BN, use the request quote form to request SN74AS175BN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74AS175BN.The price and lead time for SN74AS175BN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74AS175BN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
