SN74ALS74AN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS74AN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS74AN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74ALS74AN |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin PDIP Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin PDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.486 | $0.439 | $0.396 | $0.387 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | D-Type |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 74ALS |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Differential |
| Other Names: | 296-1506 296-1506-5 SN74ALS74ANE4 SN74ALS74ANE4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 18ns @ 5V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Set(Preset) and Reset |
| Current - Quiescent (Iq): | 4mA |
| Current - Output High, Low: | 400µA, 8mA |
| Clock Frequency: | 34MHz |
| Base Part Number: | 74ALS74 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74ALS74AN, use the request quote form to request SN74ALS74AN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74ALS74AN.The price and lead time for SN74ALS74AN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74ALS74AN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
