SN74ALS166DR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS166DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS166DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74ALS166DR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC SHIFT REG 8BIT PARALL 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.616 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | 74ALS |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | 296-29441-2 SN74ALS166DR-ND SN74ALS166DRE4 SN74ALS166DRE4-ND SN74ALS166DRG4 SN74ALS166DRG4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Logic Type: | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Parallel or Serial to Serial |
| Base Part Number: | 74ALS166 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74ALS166DR, use the request quote form to request SN74ALS166DR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74ALS166DR.The price and lead time for SN74ALS166DR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74ALS166DR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
