SN74ALS163BD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS163BD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS163BD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74ALS163BD |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC SYNC 4BIT DEC/BIN CNTR 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.58 | $0.49 | $0.47 | $0.46 | $0.45 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
|---|---|
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Timing: | Synchronous |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | 74ALS |
| Reset: | Synchronous |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 296-23237-5 SN74ALS163BD-ND SN74ALS163BDE4 SN74ALS163BDE4-ND SN74ALS163BDG4 SN74ALS163BDG4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 42 Weeks |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction: | Up |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC |
| Count Rate: | 40MHz |
| Base Part Number: | 74ALS163 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74ALS163BD, use the request quote form to request SN74ALS163BD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74ALS163BD.The price and lead time for SN74ALS163BD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74ALS163BD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
