SN74AHC05N
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AHC05N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AHC05N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74AHC05N |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 74AHC05 8542.39.00.01 74AHC Tube logic gate circuit 7.5ns @ 5V 50pF 5.08mm 8mA 5.5V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.262 | $0.237 | $0.213 | $0.209 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| Series: | 74AHC |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | 296-1464 296-1464-5 SN74AHC05NE4 SN74AHC05NE4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 6 |
| Number of Circuits: | 6 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Logic Type: | Inverter |
| Logic Level - Low: | 0.5 V ~ 1.65 V |
| Logic Level - High: | 1.5 V ~ 3.85 V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Open Drain |
| Detailed Description: | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-PDIP |
| Current - Quiescent (Max): | 2µA |
| Current - Output High, Low: | -, 8mA |
| Base Part Number: | 74AHC05 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74AHC05N, use the request quote form to request SN74AHC05N pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74AHC05N.The price and lead time for SN74AHC05N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74AHC05N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
