SN74AC74N
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AC74N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AC74N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74AC74N |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.53 | $0.45 | $0.336 | $0.264 | $0.204 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State: | 2 |
|---|---|
| Type: | D-Type |
| Timing: | 24mA, 24mA |
| Shell Style: | 2 V ~ 6 V |
| Series: | 74AC |
| RoHS Status: | Tube |
| Polarization: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Differential |
| Output Function: | Positive Edge |
| Output: | Set(Preset) and Reset |
| Other Names: | 296-4342-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SN74AC74N |
| Logic Level - Low: | 3pF |
| Description: | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP |
| Current - Quiescent: | 10ns @ 5V, 50pF |
| Current - Output High, Low: | 1 |
| Baud Rates: | 160MHz |
| Access Time: | 2µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74AC74N, use the request quote form to request SN74AC74N pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74AC74N.The price and lead time for SN74AC74N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74AC74N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
