SN74AC14PW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AC14PW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74AC14PW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74AC14PW |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC HEX SCMITT-TRIG INV 14-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.51 | $0.439 | $0.328 | $0.257 | $0.199 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Breakdown: | 14-TSSOP |
|---|---|
| Timing: | 24mA, 24mA |
| Shell Style: | 2 V ~ 6 V |
| Series: | 74AC |
| Schmitt Trigger Input: | 2.2 V ~ 3.9 V |
| RoHS Status: | Tube |
| Ratio - S/H:ADC: | 6 |
| Polarization: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | 296-33641-5 SN74AC14PW-ND SN74AC14PWE4 SN74AC14PWE4-ND |
| Orientation: | 6 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Bits per Element: | Inverter |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SN74AC14PW |
| Logic Level - High: | 0.5 V ~ 1.1 V |
| Features: | Schmitt Trigger |
| Expanded Description: | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP |
| Description: | IC HEX SCMITT-TRIG INV 14-TSSOP |
| Current - Quiescent: | 10ns @ 5V, 50pF |
| CMRR, PSRR (Typ): | 2µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74AC14PW, use the request quote form to request SN74AC14PW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74AC14PW.The price and lead time for SN74AC14PW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74AC14PW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
