SMT40C-12SADJJ
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
SMT40C-12SADJJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMT40C-12SADJJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMT40C-12SADJJ
Manufacturer Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Description DC DC CONVERTER 0.9-5V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:0.9 ~ 5 V
Voltage - Input (Min):10.2V
Voltage - Input (Max):13.8V
Type:Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.43" H (57.9mm x 36.8mm x 10.8mm)
Series:SMT40C
Packaging:Bulk
Package / Case:9-SMD Module
Operating Temperature:0°C ~ 80°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Efficiency:92%
Detailed Description:Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.9 ~ 5 V 40A 10.2V - 13.8V Input
Current - Output (Max):40A