SMM02040C5601FB300
Vishay Precision Group
SMM02040C5601FB300
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMM02040C5601FB300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMM02040C5601FB300
Manufacturer Vishay
Description Res Thin Film 0204(1406) 5.6K Ohm 1% 1/4W ±50ppm/C Conformal Melf SMD Blister T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 91559 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Mini MELF
Size / Dimension:0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Series:SMM0204
Resistance:5.6 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:MELF, 0204
Other Names:749-1281-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Failure Rate:-
Detailed Description:5.6 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film