SMG25VB221M8X11LL
Nippon Chemi-Con
SMG25VB221M8X11LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMG25VB221M8X11LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMG25VB221M8X11LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:330mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:495mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):84.638 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:220µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 84.638 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF