SMG200VB221M18X35LL
Nippon Chemi-Con
SMG200VB221M18X35LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMG200VB221M18X35LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMG200VB221M18X35LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:810mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.215A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10.045 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:220µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10.045 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF