SMG160VB10RM10X12LL
Nippon Chemi-Con
SMG160VB10RM10X12LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMG160VB10RM10X12LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMG160VB10RM10X12LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:94mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:169.2mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):121 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:10µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 121 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:10µF