SMG10VB472M12X25LL
Nippon Chemi-Con
SMG10VB472M12X25LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMG10VB472M12X25LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMG10VB472M12X25LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:1.78A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.9224A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):166 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:4700µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4700µF