SMDH160-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMDH160-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMDH160-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMDH160-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.915 | $0.826 | $0.745 | $0.729 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 15s |
| Thickness (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm) |
| Series: | PolySwitch®, SMD |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 150 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 50 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | F7705CT F7705CT-ND SMDH160-2CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.6A Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 3.2A |
| Current - Max: | 70A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.6A |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMDH160-2, use the request quote form to request SMDH160-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMDH160-2.The price and lead time for SMDH160-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMDH160-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

