SMDCH125F/24-02
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMDCH125F/24-02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMDCH125F/24-02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMDCH125F/24-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 24V 1.25A 2920 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.78 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 24V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 500ms |
| Thickness (Max): | 0.055" (1.40mm) |
| Size / Dimension: | 0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm) |
| Series: | SMDC |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2920 (7351 Metric), Concave |
| Other Names: | F9694TR F9694TR-ND RF4432-000 SMDCH125F/24-02TR |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1.25A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave |
| Current - Trip (It): | 2.5A |
| Current - Max: | 20A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.25A |
| Approvals: | UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMDCH125F/24-02, use the request quote form to request SMDCH125F/24-02 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMDCH125F/24-02.The price and lead time for SMDCH125F/24-02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMDCH125F/24-02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

