SMDA15LCCTR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMDA15LCCTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMDA15LCCTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMDA15LCCTR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | TVS DIODE 15V 24V 8SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | 25000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.18 | $0.168 | $0.157 | $0.155 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 15V (Max) |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 24V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 16.7V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 300W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 1655-2010-2 SMDA15LCCTR-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 1A |
| Capacitance @ Frequency: | 15pF @ 1MHz |
| Bidirectional Channels: | 4 |
| Applications: | Ethernet |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMDA15LCCTR, use the request quote form to request SMDA15LCCTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMDA15LCCTR.The price and lead time for SMDA15LCCTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMDA15LCCTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

