SMDA12LCCTR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMDA12LCCTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMDA12LCCTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMDA12LCCTR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | TVS DIODE 12V 19V 8SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.57 | $0.477 | $0.358 | $0.262 | $0.203 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 12V (Max) |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 19V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 13.3V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 300W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 1655-2009-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 1A |
| Capacitance @ Frequency: | 15pF @ 1MHz |
| Bidirectional Channels: | 4 |
| Applications: | Ethernet |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMDA12LCCTR, use the request quote form to request SMDA12LCCTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMDA12LCCTR.The price and lead time for SMDA12LCCTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMDA12LCCTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



