SMD2920P300TSA/15
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD2920P300TSA/15 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMD2920P300TSA/15
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 15V 3A 2920
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:20s
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Series:POLY-FUSE®, SMD2920
Resistance - Post Trip (R1) (Max):48 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):15 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2920 (7351 Metric), Concave
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 3A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Current - Trip (It):6A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):3A