SMD2920P185TFA
Buy SMD2920P185TFA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMD2920P185TFA
Manufacturer Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2920
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1799 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:33V
Type:Polymeric
Time to Trip:2.5s
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Series:POLY-FUSE®, SMD2920
Resistance - Post Trip (R1) (Max):150 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):65 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2920 (7351 Metric), Concave
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Current - Trip (It):3.7A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.85A