SMD250F-2
Hamlin / Littelfuse
SMD250F-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD250F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMD250F-2
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 2.5A(hold) 5A(trip) 15V 40A 1.9W 0.035Ohm SMD Solder Pad 3425 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30682 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:25s
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)
Size / Dimension:0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
Series:PolySwitch®, SMD
Resistance - Post Trip (R1) (Max):85 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):35 mOhms