SMD250-2
TE Connectivity / Raychem
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD250-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMD250-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMD250-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity / Raychem |
| Description | Reset, 15V Max, 40A Imax, 2.5A Ihold, 5A Itrip, SMD, T/r |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.418 | $0.377 | $0.34 | $0.333 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 15V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 25s |
| Thickness (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm) |
| Series: | PolySwitch®, SMD |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 85 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 35 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | SMD250-2DKR SMD2502 SMD250DKR SMD250DKR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 2.5A Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 5A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2.5A |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMD250-2, use the request quote form to request SMD250-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMD250-2.The price and lead time for SMD250-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMD250-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


