SMD200F-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD200F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMD200F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMD200F-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | PTC Resettable Fuse 2A(hold) 4A(trip) 15VDC 40A 1.9W 12s 0.05Ohm SMD Solder Pad 3425 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.358 | $0.324 | $0.292 | $0.285 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 15V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 12s |
| Thickness (Max): | 0.046" (1.17mm) |
| Size / Dimension: | 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm) |
| Series: | PolySwitch®, SMD |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 125 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 50 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | RF0312-000 SMD200F-2TR SMD200F2 SMD200FTR SMD200FTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 2A Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 4A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2A |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMD200F-2, use the request quote form to request SMD200F-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMD200F-2.The price and lead time for SMD200F-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMD200F-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
