SMD125-2
TE Connectivity / Raychem
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD125-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMD125-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMD125-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity / Raychem |
| Description | Resettable Fuses PPTC 1.25A 15V 40A Imax, Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.107 | $1.00 | $0.902 | $0.882 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 15V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 2s |
| Thickness (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) |
| Series: | PolySwitch®, SMD |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 70 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | SMD125 SMD125-2CT SMD125CT SMD125CT-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.25A Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 2.5A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.25A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMD125-2, use the request quote form to request SMD125-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMD125-2.The price and lead time for SMD125-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMD125-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

