SMD1206P150TSA
Hamlin / Littelfuse
SMD1206P150TSA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD1206P150TSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMD1206P150TSA
Manufacturer Littelfuse
Description Fuse Resettable 1.5A 6V 1206
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 1992 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:1s
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Series:POLY-FUSE®, SMD1206
Resistance - Post Trip (R1) (Max):120 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.5A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):3A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.5A