SMCJ7.5CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ7.5CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ7.5CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMCJ7.5CATR |
|---|---|
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Description | TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 6000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.137 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 8.33V |
|---|---|
| Voltage - Breakover: | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min): | 7.5V |
| Voltage - Breakdown: | SMC (DO-214AB) |
| Type: | Zener |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 1500W (1.5kW) |
| Power - Peak Pulse: | 116.3A |
| Polarization: | DO-214AB, SMC |
| Other Names: | SMCJ7.5CATRSMC |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SMCJ7.5CATR |
| Description: | TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 12.9V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMCJ7.5CATR, use the request quote form to request SMCJ7.5CATR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMCJ7.5CATR.The price and lead time for SMCJ7.5CATR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMCJ7.5CATR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
