SMCJ7.5AHR7G
TSC (Taiwan Semiconductor)
SMCJ7.5AHR7G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ7.5AHR7G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ7.5AHR7G
Manufacturer TSC (Taiwan Semiconductor)
Description TVS DIODE 7.5V 12.9V DO214AB
(In US Dollars)
1700 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):7.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:12.9V
Voltage - Breakdown (Min):8.33V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AB (SMC)
Series:Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:40 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):122A