SMCJ54CHE3/57T
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
SMCJ54CHE3/57T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ54CHE3/57T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ54CHE3/57T
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:60V
Voltage - Breakover:1
Voltage - Breakdown (Min):54V
Voltage - Breakdown:DO-214AB (SMCJ)
Type:Zener
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:Automotive
Power Line Protection:1500W (1.5kW)
Power - Peak Pulse:15.6A
Polarization:DO-214AB, SMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:SMCJ54CHE3/57T
Current - Peak Pulse (10/1000µs):96.3V