SMCJ40HE3/9AT
Electro-Films (EFI) / Vishay
SMCJ40HE3/9AT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ40HE3/9AT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ40HE3/9AT
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description TVS DIODE 40V 71.4V DO214AB
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:71.4V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AB (SMCJ)
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):21A