SMCJ40CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SMCJ40CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ40CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ40CATR
Manufacturer SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:44.4V
Voltage - Breakover:1
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Breakdown:SMC (DO-214AB)
Type:Zener
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Power Line Protection:1500W (1.5kW)
Power - Peak Pulse:23.2A
Polarization:DO-214AB, SMC
Other Names:SMCJ40CATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Manufacturer Part Number:SMCJ40CATR
Current - Peak Pulse (10/1000µs):64.5V