SMCJ40CA-HRAT7
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ40CA-HRAT7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ40CA-HRAT7
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 40V 64.5V DO214AB
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AB (SMCJ)
Series:SMCJ-HRA
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.3A