SMCJ16ATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SMCJ16ATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ16ATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ16ATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 16V 26V SMC
(In US Dollars)
42000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC (DO-214AB)
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:SMCJ16ATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):57.7A