SMCJ12ATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SMCJ12ATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ12ATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ12ATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 12V 19.9V SMC
(In US Dollars)
42000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC (DO-214AB)
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:SMCJ12ATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):75.3A