SMCJ1.5KE68CA-TP
Micro Commercial Components (MCC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ1.5KE68CA-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ1.5KE68CA-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMCJ1.5KE68CA-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | TVS DIODE 58.1V 92V DO214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.228 | $0.213 | $0.21 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 58.1V |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 92V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 64.6V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Series: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Other Names: | SMCJ1.5KE68CA-TPMSTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 16.5A |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Base Part Number: | 1.5KE |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMCJ1.5KE68CA-TP, use the request quote form to request SMCJ1.5KE68CA-TP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMCJ1.5KE68CA-TP.The price and lead time for SMCJ1.5KE68CA-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMCJ1.5KE68CA-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

