SMC5.7104J50J35TR12
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMC5.7104J50J35TR12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMC5.7104J50J35TR12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMC5.7104J50J35TR12 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | Film Capacitor, 0.1 uF, 30 V, 50 V, ± 5%, Metallized PPS, 2220 [5750 Metric] |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.803 | $2.53 | $2.282 | $2.233 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 50V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 30V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Solder Pads |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Series: | SMC |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Other Names: | 399-6444-2 F125PU104J050V SMC57104J50J35TR12 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.165" (4.20mm) |
| Features: | High Temperature |
| Dielectric Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized |
| Detailed Description: | 0.1µF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized 2220 (5750 Metric) |
| Capacitance: | 0.1µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMC5.7104J50J35TR12, use the request quote form to request SMC5.7104J50J35TR12 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMC5.7104J50J35TR12.The price and lead time for SMC5.7104J50J35TR12 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMC5.7104J50J35TR12.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
