SMC30J5.0CA
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMC30J5.0CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMC30J5.0CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMC30J5.0CA |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | TVS Diodes / ESD Suppressors 3000W Transil 5V 0.2uA 15kV 8kV BI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.728 | $0.657 | $0.592 | $0.58 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 5V |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 9.2V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6.4V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | SMC |
| Series: | SMC30J, TRANSIL™ |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 3000W (3kW) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Other Names: | 497-12223-2 SMC30J50CA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 327A |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Base Part Number: | SMC30J |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMC30J5.0CA, use the request quote form to request SMC30J5.0CA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMC30J5.0CA.The price and lead time for SMC30J5.0CA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMC30J5.0CA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
