SMBYW04-200
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBYW04-200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMBYW04-200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMBYW04-200 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Diode Rectifier SMBYW04/200 SGS THOMSON RoHS Ampere=4 V=200 SMC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.076 | $0.069 | $0.062 | $0.061 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 12A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Supplier Device Package: | SMC (DO-214AB) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Other Names: | 497-2502-1 SMBYW04200 |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Standard |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 4A Surface Mount SMC (DO-214AB) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 4A |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Base Part Number: | SMBYW04-200 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMBYW04-200, use the request quote form to request SMBYW04-200 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMBYW04-200.The price and lead time for SMBYW04-200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMBYW04-200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


