SMBYW04-200
STMicroelectronics
SMBYW04-200
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBYW04-200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMBYW04-200
Manufacturer STMicroelectronics
Description Diode Rectifier SMBYW04/200 SGS THOMSON RoHS Ampere=4 V=200 SMC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 68381 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25V @ 12A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200V
Supplier Device Package:SMC (DO-214AB)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):35ns
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:497-2502-1
SMBYW04200
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 200V 4A Surface Mount SMC (DO-214AB)
Current - Reverse Leakage @ Vr:10µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io):4A