SMBTA 42 E6433
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBTA 42 E6433 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMBTA 42 E6433 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMBTA 42 E6433 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | TRANS NPN 300V 0.5A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 300V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 500mV @ 2mA, 20mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 360mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | SMBTA 42 E6433-ND SMBTA42E6433 SMBTA42E6433XT SP000011001 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 70MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 300V 500mA 70MHz 360mW Surface Mount SOT-23-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 40 @ 30mA, 10V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 500mA |
| Base Part Number: | MBTA42 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMBTA 42 E6433, use the request quote form to request SMBTA 42 E6433 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMBTA 42 E6433.The price and lead time for SMBTA 42 E6433 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMBTA 42 E6433.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

