SMBJ8.5A-M3/52
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
SMBJ8.5A-M3/52
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ8.5A-M3/52 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMBJ8.5A-M3/52
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-215AA
(In US Dollars)
8250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:9.44V
Voltage - Breakdown (Min):8.5V
Voltage - Breakdown:DO-214AA (SMBJ)
Type:Zener
Series:TransZorb®
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Power Line Protection:600W
Power - Peak Pulse:41.7A
Polarization:DO-214AA, SMB
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Manufacturer Part Number:SMBJ8.5A-M3/52
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.4V