SMBJ6V0A
TSC (Taiwan Semiconductor)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ6V0A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ6V0A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMBJ6V0A |
|---|---|
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 600W 2-Pin DO-214AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.307 | $0.277 | $0.25 | $0.245 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 1 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 6.67V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6V |
| Voltage - Breakdown: | DO-214AA (SMB) |
| Type: | Zener |
| Series: | SMBJ |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 600W |
| Power - Peak Pulse: | 58.3A |
| Polarization: | DO-214AA, SMB |
| Other Names: | SMBJ6V0A-ND SMBJ6V0ATR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SMBJ6V0A |
| Description: | TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 10.3V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMBJ6V0A, use the request quote form to request SMBJ6V0A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMBJ6V0A.The price and lead time for SMBJ6V0A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMBJ6V0A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
