SMBJ6.5CA-TP
Micro Commercial Components (MCC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ6.5CA-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ6.5CA-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMBJ6.5CA-TP |
|---|---|
| Manufacturer | MCC |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 6.5V 600W 2-Pin SMB T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.151 | $0.136 | $0.123 | $0.12 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 7.22V |
|---|---|
| Voltage - Breakover: | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6.5V |
| Voltage - Breakdown: | DO-214AA (SMB) |
| Type: | Zener |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 600W |
| Power - Peak Pulse: | 53.6A |
| Polarization: | DO-214AA, SMB |
| Other Names: | SMBJ6.5CA-TPMSTR SMBJ65CATP |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SMBJ6.5CA-TP |
| Description: | TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 11.2V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMBJ6.5CA-TP, use the request quote form to request SMBJ6.5CA-TP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMBJ6.5CA-TP.The price and lead time for SMBJ6.5CA-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMBJ6.5CA-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
