SMBJ33CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ33CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ33CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMBJ33CATR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | TVS DIODE 33V 53.3V SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | 75000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.092 | $0.083 | $0.074 | $0.069 | $0.062 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 33V |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 53.3V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 36.7V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | SMB (DO-214AA) |
| Series: | SMBJ |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Other Names: | 1655-1630-2 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 13.2A |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMBJ33CATR, use the request quote form to request SMBJ33CATR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMBJ33CATR.The price and lead time for SMBJ33CATR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMBJ33CATR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
