SMBJ16CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SMBJ16CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ16CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMBJ16CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 16V 26V SMB
(In US Dollars)
42000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMB (DO-214AA)
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:SMBJ16CATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.1A